HOME > HOWTO > UNIX / LINUXHOWTO

Mini reportáž z návštěvy Richarda M. Stallmana

12. Květen 2004, 00:00 (37898x zobrazeno)

Začátek a organizační záležitosti

Celá akce se konala na akademické půdě, konkrétně v modré posluchárně pražského Karolina. Původní začátek akce byl posunut z 16 na 14 hodinu, což jsem později velmi ocenil, protože v takto "ušetřeném" čase vystoupil další zajímavý řečník. Osobně jsem očekával, že bude o Stallmanovu přednášku nebývalý zájem a že se před Karolinem bude tísnit celý dav zájemců, což se nepotvrdilo. Jak můžete vidět na následujících fotografiích pořízených cca čtvrt hodiny před vlastním začátkem vůbec nic nenasvědčovalo tomu, že se v Karolinu bude konat něco vyjímečného.

Pohled na Karolinum čtvrt hodiny před zahájením přednášky.      Karolinum, přilehlá budova
        

Od hlavního vchodu budovy Karolina měla být cesta na přednášku označena pomocí ukazatelů. Ty tam sice zpočátku byly, ale pak se jaksi vytratily, takže jsem se skupinkou dalších zájemců chvíli bloudil po budově než se mi podařilo nalézt tu správnou posluchárnu.

U dveří posluchárny postával velký hlouček lidí, kteří zde stáli frontu u upomínkových triček, které při této příležitosti zajistil CZLUG. Tričko stálo 250 Kč. Kromě trička zde každý příchozí mohl zdarma získat velmi zajímavou publikaci s názvem 'ABC práva Evropských společenství' [ISBN 80-239-2561-X], kterou jsem shledal velmi užitečnou. Publikace stručně a srozumitelně uvádí čtenáře do problematiky principů na jakých je EU postavena, jak funguje a poskytuje také pohled na právní řád platný v EU včetně jeho právních nástrojů, procesů a odpovědností jednotlivých členských států. Najdete zde v přehledné formě to co si jinak musíte pracně "dolovat" z webů jednotlivých komisí, výborů apod. Po přečtení této publikace tak získáte základní rozhled a povědomost o právních záležitostech, což se zvláště v případě problematiky softwarových patentů velmi hodí.

Do 14:00 pokračovalo plnění posluchárny. Vlastní program začal několik minut po 14 hodině. Kód získaný při registraci u vstupu vyžadován nebyl.

Přednášky

Hartmut Pilch

Čas vzniklý posunem z 16 na 14 hodinu byl velmi hezky využit pro hodinové vystoupení pana Hartmuta Pilche z 'Foundation for a Free Information Infrastructure (FFII)'. Zařazení jeho přednášky bylo s ohledem na nedávný vývoj situace ohledně softwarových patentů velmi aktuální. Uvedení řečníka a průběh jeho přednášky můžete vidět na těchto fotografiích:

Štěpán Kasal představuje p. Hartmuta Pilche      Hartmut Pilch      Hartmut Pilch
               

Na přednášce pana Pilche bylo vidět, že se jedná o zcela mimořádného člověka s velmi širokým rozhledem a perfektní orientací nejen v problematice softwarových patentů ale v IT celkově. Pan Pilch podrobně popsal vývoj situace ohledně softwarových patentů v jednotlivých členských zemích unie zhruba od 70. let 20. století nejen z pohledu práva ale i z pohledu praktik jednotlivých lokálních patentových úřadů. Zdůraznil hlavní rozdíly mezi prací patentových úřadů jednotlivých členských zemí, zvláště pak rozdíl mezi způsobem patentování v UK a kontinentální Evropě. Tato krátká exkurze do historie se velmi hodila pro pochopení širších souvislostí toho co se děje dnes. Mnoho věcí dokumentoval na směšných (tedy spíše tragikomických) příkladech. Zmínil se o několika provedených studiích, které jasně hovořily o neefektivitě a zbytečnosti patentového systému pro software.

Richard M. Stallman

Zhruba v 15:15 začala vlastní přednáška pana Stallmana viz následující fotografie:

Představení pana Richarda M. Stallmana      Richard M. Stallman      Richard M. Stallman
               

Hlavní část jeho přednášky byla věnována softwarovým patentům. Ne tedy autorskému právu (copyrightu) ale softwarovým patentům. Zvláště těm, které se ani tak nevztahují na konkrétní počítačové programy (což by nebyl ani tak problém) ale patentům na obecné algoritmy, datové struktury a business procesy. Vysvětlil proč jsou softwarové patenty nebezpečné a podrobně se zabýval jednotlivými možnostmi s jejichž pomocí se mohou vývojáři pokusit s patenty bojovat. Mezi rozebíranými možnostmi obrany Stallman mluvil jmenovitě o možnosti vyhnout se patentu, udělení licence a žalobě na patent. Vše dokumentoval na příkladech, které jasně ukázaly, jak jsou všechny možnosti obrany velmi limitované a v mnoha případech naprosto neúčinné. Některé z uváděných příkladů se týkaly přímo jeho jako osoby, nebyly to tedy pouze zprostředkované zkušenosti někoho jiného. Poukázal na praktiky megakorporací, kteří vysloveně zneužívají patentový systém a dělají si z něj regulérní zdroj příjmů. Vyvracel také některé běžně rozšířené mýty, které panují o patentovém systému. Jedním takovým mýtem je tzv. "starving genius". Tímto příkladem často argumentují zastánci softwarových patentů. Protože se jedná o docela rozšířený mýtus zkusím ho popsat podrobněji. Představme si člověka, který dlouhou dobu tvrdě pracuje a něco vynalezne. Svůj vynález si nechá patentovat. Začne podnikat a velká korporace jeho nápad okopíruje a začne jej 'válcovat' protože do nového obchodu může vložit více peněz, může si dovolit reklamu apod. V tu chvíli zastánci patentů, říkají, že původní autor patentu může žalovat korporaci a donutit ji zastavit její podnikání. Skutečnost ale bývá poněkud odlišná. Korporace většinou vlastní velké množství jiných patentů tzn. že zajdou za naším geniusem a řeknou mu: "Máš patent, ok to je skvělé. My ale máme tenhle patent a tenhle a tenhle a zdá se, že tvůj nápad v sobě obsahuje prvky našich patentů takže možná bude lepší, když se dohodneme na vzájemném licencování svých produktů" (tzv. cross-licencingu). Výsledkem pak není to, že osamělý génius donutí korporaci k ústupu, ale domluví se s nimi na jakémsi kompromisu. Kompromisu, který je ve své podstatě vítězstvím korporace. Tolik asi k tomuto konkrétnímu mýtu.

Stallman hlavně apeloval na všechny účastníky, aby se pokusili něco udělat a obraceli se na své zástupce v evropských orgánech, členy parlamentu apod. Aby jen tak nečinně neseděli, ale aktivně se zapojili do boje proti softwarovým aptentům a nenechali situaci dojít do toho stavu jako je to například v USA. Tím v podstatě přednášku zakončil.

Závěr veřejné části

Po ukončení přednášky byly účastníci vyzváni, aby podepsali petici adresovanou poslancům a zástupcům ČR v radě ministrů, aby hlasovali proti softwarovým patentům. Tedy samozřejmě pokud s touto peticí souhlasí, což souhlasil asi každý kdo se této přednášky účastnil. Účastníci si mohli také zakoupit žluté tričko s nápisem "NO SOFTWARE PATENTS" (za 170 Kč) a získat zdarma českou linuxovou distribuci DANIX. Bylo zde také oznámeno brzké zprovoznění domény FFII.cz (tzn. české pobočky FFII.org) Tím skončila veřejná část.

Tisková konference

Po veřejné části následovala malá "tisková konference" pro zástupce médií. Kromě mě jakožto zástupce rebootu zde byl ještě zástupce serveru root.cz, jeden německý novinář a několik dalších, které jsem neznal. Na otázky novinářů odpovídali oba dva řečníci tj. jak pan Stallman tak i pan Pilch. Diskuze se opět točila okolo softwarových patentů, rozdílů mezi open source a free softwarem, přijímání free softwaru ve světě, postavení FFII v EU, práv uživatelů na svobodu apod.

Celkové zhodnocení

Navzdory drobným a nepodstatným organizačním nedostatkům není možné než organizátorům celé akce poděkovat a vyjádřit jim uznání za rychlou organizaci tak náročného a hodnotného podniku jakým přednášky pánů Stallmana a Pilche určitě byly. Poděkování patří jmenovitě pánům Kyselovi, Ohnesorgovi a Kasalovi. Přispěli tak významnou měrou k propagaci free softwaru v České republice.

P.S.: Vzhledem k tomu, že nemáme k dispozici diktafon, nemůžeme Vám bohužel poskytnout záznam (přepis) přednášek či tiskové konference.

P.P.S.: V průběhu, přednášky p. Stallmana se v posluchárně objevila Česká Televize, která natočené záběry použila pro vytvoření reportáže věnované Linuxu a Free Softwaru. Reportáž spolu s živým rozhovorem s panem Stallmanem pak byla odvysílána ještě ten samý den tj. 11.05.2004 v pořadu "Události, komentáře", ve 22:30 na ČT1.

UPDATE: Další fotografie ze setkání s RMS najdete například na linuxsoftu. Odkazy na další reportáže a fotogalerie budou postupně doplňovány pravděpodobně do sekce komentáře.

Doporučené odkazy

Free Software   http://www.gnu.org/
Svobodný Software   http://www.gnu.cz/
FFII.org   http://www.ffii.org/
FFII.cz   http://www.ffii.cz/
CZLUG   http://www.linux.cz/czlug
European Patent Office   http://www.epo.org/
Úřad průmyslového vlastnictví   http://isdvapl.upv.cz/servlet/page?_pageid=82,110&_dad=portal30&_schema=PORTAL30

autor: Ing. Josef Muknšnábl

Líbil se vám článek?

5 (1x hodnoceno)12345

Přidejte si článek do oblíbených

Linkuj.cz ico linkuj.czdel.icio.us icodel.icio.usrss icorss - HOWTOrss icorss - HOWTO > UNIX / LINUX

Související články

Komentáře

related

serialy

nejctenejsi clanky

hledas job ?

nejkomentovanejsi clanky

reboot girl

 

POLITICKY ROZCESTNIK a RSS AGREGATOR  SEZNAMKA PRAHA  Politicky magazin JP  POLITICKE INFORMACNI CENTRUM  www.czfree.net  Hack This Page  Vlastenecka politicka strana  Ja PATRIOT | vyberovy magazin  www.BASTARDSERVERS.com  DEBIAN GNU LINUX 
www.blackhole.cz  www.linux.sk  www.abclinuxu.cz  www.underground.cz  MAGAZIN O POLITICE  PATRIOTI - Narodne vlastenecka strana  www.linuxzone.cz  www.root.cz  www.penguin.cz  www.krypta.cz 
AGREGATOR  Mr.NETWOR  POLITIKA PRAHA BRNO OSTRAVA  BASTARD NEWS  G$BIT SERVERS  geek music  www.soom.cz  Novinky z politiky  HackThisPage  Strana ÄŚeskĂ˝ch PatriotĹŻ 
CZECH GEEK FEED  Patrioti CR  photopost.cz  apsara.cz  PODPOR PATRIOTY  sport, outdoor, cyklo obchod  dfklub.cz  www.zi.cz  DOMOBRANA - KOHO ZAVOLAS  PATRIOTI - CESKA NARODNI PRAVICE