HOME > HOWTO > WINDOWSHOWTO

Windows Registry HOWTO

19. Březen 2001, 00:00 (31678x zobrazeno)

Skrze modifikaci hodnot uložených v registrech můžeme provádět celou řadu zajímavých činností, které ve finále častou vedou k podstatnému zvýšení výkonu systému nebo lepšímu nastavení aplikací. V některých případech je práce s registry tou poslední možností, jak se vyvarovat přeinstalování celého operačního systému. Využití registrů je opravdu široké, ale nepředbíhejme ...

Základní informace

Registry (přesněji Windows Registry) jsou databází, do které si Windows (95/98/Me/NT/2000) ukládají všechna svá nastavení. V registrech najdeme nastavení týkající se veškerého používaného hardwaru a softwaru, dále pak nastavení týkající se vzhledu plochy, konkrétních uživatelů atd. Jakmile uživatel provede jakoukoliv změnu v systému prostřednictvím Ovládacích panelů, změnu v asociování souborů, systémových politikách nebo v instalovaném softwaru, tak všechny tyto změny se promítnou zpětně do registrů. Windows Registry mají tedy pro chod systému zcela zásadní význam.

Registry jsou jako databáze fyzicky uloženy na pevném disku v několika souborech. Z těchto souborů se jejich obsah natahuje při startu operačního systému do paměti. Přesné umístění těchto souborů závisí na použitém operačním systému.

 • Pod MS Windows 95/98 a Me jsou registry uloženy v adresáři Windows (typicky c:\windows) ve dvou skrytých souborech s názvem USER.DAT a SYSTEM.DAT Jak už napovídají názvy těchto souborů v souboru SYSTEM.DAT jsou uložena nastavení týkající se systému, v souboru USER.DAT pak nastavení týkající se uživatelů. Pokud v systému pracuje více uživatelů a každý z nich má svůj profil, tak každý z těchto uživatelů má vytvořen svůj vlastní soubor s názvem USER.DAT, který je uložen v \Windows\Profiles\username\USER.DAT
 • Pod Windows NT a Windows 2000 je obsah registrů uložen v adresáři %SystemRoot%\System32\Config a skládá se ze šesti souborů: DEFAULT.DAT, SAM.DAT, SECURITY.DAT, SOFTWARE.DAT, SYSTEM.DAT a NTUSER.DAT Oproti Win95 & spol., které jsou určeny spíše pro provozování na lokálním PC nebo pouze jako klient, jsou registry Windows NT a 2000 složitější, právě o nastavení týkající se práv, bezp. politik apod. Registry systému Windows NT/2000 nejsou v žádném případě kompatibilní s registry Windows 95/98/Me. Při přechodu od Win95 na Win NT je nutné reinstalovat všechny 32 bitové aplikace a znovu vytvořit zástupce (ikony) na pracovní ploše pro všechny uživatele.

Obsah registrů nemůžeme editovat přímo, ale pomocí nástroje nazvaného editor registrů (Registry Editor), který najdete v adresáři Windows, soubor regedit.exe. Editor registrů je standardním nástrojem dodávaným s Windows, kromě něj je možné samozřejmě použít i jiný editor dodávaný nezávislým výrobcem viz dále.

Struktura registrů

Registry resp. údaje v nich uložené jsou hierarchicky uspořádány do stromové struktury. Viz obrázek 1.

Windows Registry
Obrázek jedna

Základní strom tvoří šest hlavních "větví" označovaných jako "Handle keys". Jsou to

 • HKEY_LOCAL_MACHINE
 • HKEY_CLASSES_ROOT
 • HKEY_CURRENT_CONFIG
 • HKEY_DYN_DATA
 • HKEY_USERS
 • HKEY_CURRENT_USER
Tyto "Handle keys" obsahují tzv. Klíče (keys), každý klíč může buď obsahovat další podklíče (subkeys) nebo hodnoty (values), které již obsahují konkrétní data. Hodnota může obsahovat data typu String, Binary a DWORD.

Obsah registrů

V HKEY_LOCAL_MACHINE jsou uloženy informace vztahující se k typu hardwaru počítače a softwaru, který je na něm provozován. Dále pak informace týkající se bezpečnosti, uživatelských práv a sdílení.

V HKEY_CLASSES_ROOT jsou uloženy informace nezbytné pro běh aplikací. Jedná se konkrétně o tyto údaje:

 • Všechny přípony souborů a asociace mezi aplikacemi a dokumenty
 • Jména všech ovladačů
 • Řetězce používané jako ukazatele na text, který reprezentují
 • Čísla CLASS ID
 • Informace vztahující se k DDE a OLE
 • Ikony používané pro aplikace a dokumenty
HKEY_CLASSES_ROOT je součástí HKEY_LOCAL_MACHINE. Informace se do HKEY_CLASSES_ROOT mapují z HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\CLASSES.

V HKEY_CURRENT_CONFIG je uložen aktuální hardwarový profil. Data pro tento profil se mapují z HKEY_LOCAL_MACHINE. Pokud systém používá pouze jeden hardwarový profil, což je běžné třeba ve Win95, tak obsah HKEY_CURRENT_CONFIG je stejný jako obsah HKEY_LOCAL_MACHINE\Config\001.

Obsah HKEY_DYN_DATA se trochu liší od ostatních Handle Keys. Zde jsou uloženy informace používané pro řízení hardwaru. Tyto informace se dynamicky zjišťují a nastavují při startu počítače. Jsou uloženy v RAM a nezapisují se na disk.

V HKEY_USERS najdeme informace o standardních uživatelských nastaveních, uživatelích systému a o aktuálně přihlášeném uživateli.

HKEY_CURRENT_USER obsahuje informace o aktuálně přihlášeném uživateli. Příslušné informace se do HKEY_CURRENT_USER mapují z HKEY_USERS.

Nástroje pro editaci registrů

Kromě standardního, již dříve zmíněného editoru registrů dodávaného spolu s operačním systémem Windows můžeme pro práci se registry použít i jiné programy od nezávislých výrobců. Řada z nich obsahuje i nějaké další nadstandardní funkce, které vám mohou velmi ulehčit práci. Mezi tyto nadstandardní funkce patří například možnost vytváření bookmarků, porovnávání obsahu, komprese apod. Přehled vybraných programů viz tabulka jedna.

Programy pro práci s registry
12Ghosts JumpReg v21.03aINI to Registry v1.2 Registry Compressor v3.0
Active Registry Monitor v1.0McAfee Registry Wizard v4.01Registry Crawler v3.0
Advanced Registry Tracer v1.43NBG Clean Registry v1.7.2.2012Registry Diff v1.3
DiamondCS RegistryProt v1.1Registry Bookmarks v1.0Windows Registry Guide v3.0
DoeskeyRegCleaner v4.1.0.760Registry Search + Replace v2.15
Extension Viewer v1.1Registry Compare v1.22Registry Browser Plugin for FAR
Tabulka jedna

Problémy s registry a jejich řešení

Vzhledem k povaze informací, které jsou v registrech uloženy asi nikoho nepřekvapí když řeknu, že jakékoliv jejich poškození může mít pro celý operační systém resp. aplikace v něm nainstalované zcela fatální následky. K poškození registrů může dojít například když:

 • do systému instalujeme nové aplikace a ovladače
 • dojde k hardwarové chybě způsobené např. selháním zařízení (disku, paměti apod)
 • často instalujeme a odinstalováváme větší množstvi aplikací
 • instalovaná aplikace obsahuje chyby a špatně modifikuje obsah registrů
 • nastane nevhodný zásah ze strany uživatele

Abychom se vyhnuli těmto a podobným problémům, obsahují Windows různé bezpečnostní mechanismy s jejichž pomocí můžeme těmto událostem předcházet nebo je i zcela vyřešit.

Např. Windows 95 vytváří při každém startu operačního systému záložní kopie souborů s registry a ukládá je pod názvem USER.DA0 a SYSTEM.DA0 do adresáře s Windows. Při havárii stačí jen příslušné soubory nahradit těmito kopiemi a vše je v pořádku.

Ve Windows 98 máme pro manipulaci s registry tzv. Registry Checker (scanregw.exe), který jednou za den zazálohuje registry do souboru s příponou .CAB Ty se pak ukládají do \Windows\sysbckup První záloha se jmenuje RB00.CAB, druhá RB001.CAB atd. Zálohují se kopie souborů za posledních pět dní. Tento interval si můžete nastavit v souboru scanreg.ini

Kromě tohoto pravidelného zálohování si můžete kdykoliv zazálohovat i aktuální stav registrů, stačí jen spustit Registry Checker. Obnova při havárii je poměrně jednoduchá. Nabootujete do režimu MS-DOS a spustíte MS-DOSovou verzi programu Registry Checker, kterou najdete v \Windows\Command. Tento program se jmenuje scanreg a je nutné ho spouštět s parametrem /restore. Pak si jen vyberete příslušnou záložní kopii a je to hotovo.

Registry můžeme také zazálohovat ručně. Pomocí Editoru Registrů (regedit) vyexportujeme obsah do textového souboru s příponou .REG To se provede tak, že v editoru registrů zvolíte položku Registry/Export Registry File ... Restartujete do MS-DOSu a příkazem regedit /c jmeno_souboru.reg je můžeme zpátky naimportovat.

Pokud selžou všechny záložní kopie existuje ještě jeden způsob. Windows si po svém úspěšném nainstalování a prvním spuštění vytvoří záložní kopii souboru SYSTEM.DAT a uloží ji do kořenového adresáře disku z kterého se bootuje pod názvem SYSTEM.1ST Obnovením tohoto souboru sice přijdete o všechna nastavení, která jste učinili od nainstalování Windows, nicméně budete alespoň schopni nabootovat.

Tipy a triky

Modifikací hodnot v registrech také můžete mimo jiné dosáhnout zvýšení výkonu celého systému resp. jeho částí. Můžeme zrychlit připojení k internetu, nastavit si rychlost CD-ROM mechaniky na vyšší hodnotu než jen 4, modifikovat startovací menu, plochu, ikony používané v systému a mnoho jiných věcí. Tyto a podobné triky najdete například na http://registry.winguides.com

A co říci na závěr?

Snad jen, že přeji úspěšné experimentování s registry ;-) ...

autor: Ing. Josef Muknšnábl

Líbil se vám článek?

4.15 (20x hodnoceno)12345

Přidejte si článek do oblíbených

Linkuj.cz ico linkuj.czdel.icio.us icodel.icio.usrss icorss - HOWTOrss icorss - HOWTO > WINDOWS

Komentáře

related

serialy

nejctenejsi clanky

hledas job ?

nejkomentovanejsi clanky

reboot girl

 

POLITICKY ROZCESTNIK a RSS AGREGATOR  SEZNAMKA PRAHA  Politicky magazin JP  POLITICKE INFORMACNI CENTRUM  www.czfree.net  Hack This Page  Vlastenecka politicka strana  Ja PATRIOT | vyberovy magazin  www.BASTARDSERVERS.com  DEBIAN GNU LINUX 
www.blackhole.cz  www.linux.sk  www.abclinuxu.cz  www.underground.cz  MAGAZIN O POLITICE  PATRIOTI - Narodne vlastenecka strana  www.linuxzone.cz  www.root.cz  www.penguin.cz  www.krypta.cz 
AGREGATOR  Mr.NETWOR  POLITIKA PRAHA BRNO OSTRAVA  BASTARD NEWS  G$BIT SERVERS  geek music  www.soom.cz  Novinky z politiky  HackThisPage  Strana ÄŚeskĂ˝ch PatriotĹŻ 
CZECH GEEK FEED  Patrioti CR  photopost.cz  apsara.cz  PODPOR PATRIOTY  sport, outdoor, cyklo obchod  dfklub.cz  www.zi.cz  DOMOBRANA - KOHO ZAVOLAS  PATRIOTI - CESKA NARODNI PRAVICE