HOME > HOWTO > UNIX / LINUXHOWTO

Pronikáme do operačního systému Linux (1)

19. Březen 2002, 00:00 (32649x zobrazeno)Pronikáme do operačního systému Linux (1)

Všeobecně o Linuxu

Když jsem se prvně setkal s Linuxem, už je to docela dávno, instalace a dostání se k Linuxu nebylo vůbec jen tak něco jednouduchého. Dnes se trochu doba změnila, je tu několik slušných českých serverů, kde je linux volně ke stažení a navíc jsou tu i služby na internetu, kde Vám poslední linuxové verze vypálí na CD a pošlou až domů. Na Vás už je jen to, jakou distribuci si vyberete. Pak už jen sedět doma pěkně v teple a čekat až Vám Česká pošta doručí zásilku. No a protože obliba Linuxu nezávratně roste, vyvíjejí se i distribuce. Proto Vás můžu ubezpečit, že už ani instalace nebude teď takový problém jako to bylo dříve.

Volba distribuce

Nyní si tedy probereme trochu trh a zvolíme si distribuci, v které budeme dále pokračovat v našem seriálu. V dnešní době je k dispozici asi stovka Linuxových distribucí. Já však tady nebudu rozebírat všechny distribuce, jelikož by to bylo nejen náročné :) ale hlavně zbytečné, protože spousty z nich jsou jen zkušební a další jsou specializované například na serverové stanice atd. Uvedu zde jen asi nejpoužívanější distribuce na našem trhu.

Asi nejrozšířenější distribucí v České republice je Redhat byl jednou z prvních a z této distribuce dnes vznikají i další distribuce jako například Mandrake, Turbo Linux. U této distribuce zůstanu i Já jelikož s ní mám dobré zkušenosti a myslím si, že je dobrá pro začátečníky.Homepage distribuce RedHat www.redhat.com.

Další oblíbenou distribucí mezi začátečníky je německá distribuce Suse. Je velice pěkná, ale myslím trochu náročnější na hardwarové vybavení. Již při instalaci Vám dá Suse na vybranou mezi textovou a grafickou verzi instalátoru. Jestliže však instalujete systém na staroučkou 486, tak s grafickým prostředím vůbec nepočítejte. Další informace získáte na homepage projektu www.suse.cz.

Jednou z novějších distribucí je Mandrake, který vznikl z distribuce Redhat a využívá stejně tak balíčky rpm. Je tvořen více pro pracovní stanice a hlavně si klade za úkol jednoduší přechod uživatelů z Microsoft Windows na Linux. Podrobnější informace www.mandrake.com.

Poslední verzí, kterou zde uvedu je Debian. Je asi oblíben spíše mezi zkušenějšími uživateli nejen z důvodu jeho konfigurovatelnosti, ale je nejvíce nekomerční jelikož není vyráběn jednou společností a drží se předpisů GNU. Pokud se chcete dozvědět více podívejte se na stránky www.debian.org

Jak jsem psal výše distribucí je opravdu mnoho a výběr je pouze na Vás. My budeme nadále pracovat s distribucí RedHat a proto si teď pomalu připravíme celý počítač na instalaci systému. Nejprve si řekneme nějaké hardwarové požadavky. Jelikož se distribuce RedHat stále vyvíjí a nese sebou čím dál tím větší podporu hardwaru a proto by jste si měli v první řadě prohlédnout stránku podporovaného hardwaru www.redhat.com/hardware. Obecně se dá říci, že linux nepodporuje integrovaný hardware a také například interní modemy. Proto si teď uvedeme stručný průřez podporovaného hardwaru.

Procesory - jsou podporovány všechny procesory značky Intel od 286 až poslední modely.U rodiny AMD je podpora zavedena od K5,K6.
Desky - jsou podporovány standardní systémové sběrnice ISA,EISA, PCI a VESA je zavedena také podpora PS/2 a USB.
Disky - jsou podporovány disky jak IDE tak i SCSI.

Požadavky na hardware

Takže pokud to můžeme shrnout, Redhat je možný nainstalovat i na historický kousek jako je 386 s 2MB RAM, ale samozřejmě by jsem zde nemohli provozovat poslední verzi systému a nemohli by jsme požadovat po systému nějaké závratné funkce. Pokud si tedy ustanovíme nějaké minimum měl by to být aspoň počítač řady Intel 486/DX2 s minimálně 16MB RAM. Na tomto stroji se již dá pracovat. Pokud budete, ale ještě používat nějakého okenního managera jako jsou GNOME nebo KDE (okenní manager jako jsou klasická okna Windows. Rozdíl však mezi Windows a Linuxem je nejen v tom, že v Linuxu si můžete sami zvolit co a kde a jak budete používat ) bude zapotřebí o trochu silnějšího stroje. Viděl bych to, tak na Pentium s 64MB RAM. Co se týče disků měl by mít velikost minimálně 0,5Gb. Celý systém se dá "ořezat" i na méně, ale nedoporučuji, alespoň ne nezkušeným uživatelům. Jak budete vidět u instalace RedHatu si budete moc zvolit mezi pracovní stanicí a serverem, proto bych jako optimální pro pracovní stanici navrhoval 2Gb, kde bude mít dostatek místa na Vaši práci i na software. Dále budete potřebovat disketovou mechaniku pokud nemáte základní desku s podporou bootování z CDROM. A ostatní hardware, který spadá do podpory systému.

Co by jste měli vědět než začnete ?

Než začneme s instalací systému. Doporučuji si zálohovat svá data a to nejlépe úplně na jiný počítač a nebo na jiné přenosné medium :) Ne každému se to povede napoprvé a přitom to nemusí být vůbec způsobeno osobou, která instalaci provádí :-) No, ale teď, si řekneme, co je nutné vědět, než se do toho pustíme naplno. Měli bychom si zjistit informace o našem hardwarovém vybavení, tedy to, co máme v počítači (to je ta krabička co tak krásně vrní).

Grafická karta - značka a typ modelu a také velikost paměti.
Disky - počet a typ disků (IDE nebo SCSI) a jak je rozdělený, který je master atd.
Paměť - velikost paměti
CD-ROM - značku, typ, připojení (IDE/SCSI)
Myš - kolika tlačítková, připojení (PS2/Sériová)
Zvuková karta - značka, typ, DMA, IRQ
Síťová karta - značka, typ, DMA, IRQ

Všechny tyto základní informace můžete zjistit v BIOSU a také ve vlastnostech počítače ve Windows 95,98,ME atd., který najdete, pokud kliknete pravým tlačítkem myši na ikonku tento počítač.

To by pro dnešek stačilo příště projdeme kompletní instalaci sytému. Pokud máte nějaké připomínky a dotazy, tak neváhejte a pište.

autor: Edvard Vajgl

Líbil se vám článek?

3.5 (8x hodnoceno)12345

Přidejte si článek do oblíbených

Linkuj.cz ico linkuj.czdel.icio.us icodel.icio.usrss icorss - HOWTOrss icorss - HOWTO > UNIX / LINUX

Související články

Komentáře

related

serialy

nejctenejsi clanky

hledas job ?

nejkomentovanejsi clanky

reboot girl

 

POLITICKY ROZCESTNIK a RSS AGREGATOR  SEZNAMKA PRAHA  Politicky magazin JP  POLITICKE INFORMACNI CENTRUM  www.czfree.net  Hack This Page  Vlastenecka politicka strana  Ja PATRIOT | vyberovy magazin  www.BASTARDSERVERS.com  DEBIAN GNU LINUX 
www.blackhole.cz  www.linux.sk  www.abclinuxu.cz  www.underground.cz  MAGAZIN O POLITICE  PATRIOTI - Narodne vlastenecka strana  www.linuxzone.cz  www.root.cz  www.penguin.cz  www.krypta.cz 
AGREGATOR  Mr.NETWOR  POLITIKA PRAHA BRNO OSTRAVA  BASTARD NEWS  G$BIT SERVERS  geek music  www.soom.cz  Novinky z politiky  HackThisPage  Strana ÄŚeskĂ˝ch PatriotĹŻ 
CZECH GEEK FEED  Patrioti CR  photopost.cz  apsara.cz  PODPOR PATRIOTY  sport, outdoor, cyklo obchod  dfklub.cz  www.zi.cz  DOMOBRANA - KOHO ZAVOLAS  PATRIOTI - CESKA NARODNI PRAVICE