HOME > HOWTO > UNIX / LINUXHOWTO

Stopařův průvodce Linuxem (1. část)

5. Únor 2001, 00:00 (18390x zobrazeno)Stopařův průvodce Linuxem (1. část)

Nejdříve je potřeba vybrat si vhodnou distribuci. Linux se totiž narozdíl od Windows neinstaluje jako holý systém, ale dostanete s ním ještě celou řadu programů (řádově stovky). Distribuce je právě takový výběr programů (včetně samotného linuxového jádra). Jednotlivé distribuce se mezi sebou liší ve způsobu instalace, správy, upgrade, ale i v některých systémových věcech. Zároveň mohou být komerční (placené) nebo volně dostupné. Většina komerčních distribucí má i svoji volně šiřitelnou verzi - ta většinou obsahuje méně programů, jsou vyjmuty právě ty, co nespadají do volně šiřitelného software.

Volně šiřitelné distribuce si můžete stáhnout z internetu, pokud máte rychlé připojení. Můžete si také koupit Linux v obchodě. Volné distribuce (většinou 1 - 2 CD) stojí kolem Kč 150, komerční (většinou cca 6 CD) řádově tisíce. Nebo je možné si nechat vypálit CD. Výhodou koupení distribuce v obchodě je to, že dostanete i tištěnou příručku s návodem k instalaci. Návod k instalaci je ale i na každém CD.

Mezi nejznámější distribuce patří zejména tyto:

  • RedHat Linux - jedná se o komerční distribuci, která má i svoji volně šiřitelnou verzi - tu lze buď stáhnout z internetu a nebo ji zakoupit v obchodech s počítačovou literaturou. Verze je počeštěná (tj. podpora české klávesnice, tisku, některé programy lokalizovány). Poslední verze je zatím 7.0, v obchodech k dostání verze 6.2.
  • Debian GNU/Linux - jedná se o distribuci vytvářenou lidmi z celého světa. Pravděpodobně se jedná o nejrozsáhlejší distribuci vůbec. V roce 1999 vydal Computer Press počeštěnou verzi obsahující 5 CD.
  • SuSE Linux - distribuce vycházející z RedHat Linuxu. Firma SuSE má v Česku svoji pobočku, což je jistě pro uživatele výhoda. SuSE je počeštěná a k dispozici je komerční i volně šiřitelná verze.
  • Turbo Linux - ve světě oblíbená distribuce se dostává i na náš trh - opět vychází z RedHat Linuxu a firma má v Česku zastoupení.

Mezi další známé distribuce patří Caldera OpenLinux, Mandrake Linux, Slackware Linux , Corel Linux, WinLinux (tato distribuce je zajímavá tím, že se instaluje z Windows a přejímá z nich veškeré nastavení), nebo Monkey Linux.

Záleží tedy na vás, jakou distribuci si vyberete. Já osobně bych doporučil RedHat Linux - o jeho lokalizaci se stará skupina lidí z CZLUGu (Czech Linux User Group). Má jednoduchou instalaci v grafickém režimu a můžete si ji koupit i s instalační příručkou. Vyšla také kniha v češtině věnující se právě RedHat Linuxu. Pokud máte distribuci jinou, nevadí, drtivá většina zde popisovaných věcí je ve všech distribucích stejná.

Před instalací je potřeba uvolnit místo na disku. Nejlepší je, když máte jeden z disků celý prázdný. Pokud ne, nezbývá vám než rozdělit váš pevný disk na dvě části (předpokládám, že budete chtít kromě Linuxu mít na disku i Windows). K tomu existují specializované programy, nejznámější je asi Partition Magic (komerční), který vám umožní zmenšit diskový oddíl s Windows a na vzniklém volném místu založit Linuxový oddíl. Pokud instalujete Linux i Windows současně, doporučuji najdříve nainstalovat Windows a teprve potom Linux - Windows totiž z disku smažou lilo, což je program sloužící ke startu Linuxu a také k  výběru mezi operačními systémy. Linux by pak byl nedostupný.

Pokud kupujete nový hardware a chcete na počítači provozovat Linux, je potřeba se přesvědčit, zda je "Linux kompatibilní" - většina hardware je, ale na něco je potřeba dát pozor. Obecně platí, že není dobré kupovat nejnovější hardware - většinou totiž dostanete ovladače pouze pro Windows, o Linux se firmy nestarají. Je pak na linuxové komunitě, aby ovladač vytvořila a zahrnula ho do jádra, což nějakou dobu trvá. V současné době je potřeba dát si pozor hlavně na interní modemy, velká část z nich jsou tzv. winmodemy nebo softwarové modemy - většinou ty nejlevnější. Znamená to, že velkou část práce modemu musí převzít operační systém a to Linux neumí (většina firem totiž nedodává ovladače). Externích modemů se toto netýká, ty fungují bez problému všechny.

Hardwarové požadavky nejsou nijak přehnaně vysoké. Samotné jádro si vystačí s procesorem i386 a 2 MB RAM. To je však nezbytné minimum a musíte najít nějakou starší distribuci, protože instalační programy mívají nároky větší. Pro práci bych tedy doporučil minimálně počítač s procesorem Pentium (nebo AMD K5) a lepším a alespoň 16MB RAM. Pokud chcete používat grafické prostředí Windows, bude lepší 32 MB a více paměti. Potřebné volné místo na disku se odvíjí od toho, kolik software chcete nainstalovat. Pro minimální instalaci počítejte se zhruba 300 - 500 MB, plná instalace běžné distribuce bude mít kolem 1 GB. Znovu bych chtěl upozornit, že to není holý Linux, ale stovky dalších programů.

Nemá cenu zde popisovat samotnou instalaci - jednak se distribuci od distribuce (a často i verzi od verze) liší - a zároveň je vždy k dispozici návod na instalaci, buď na instalačním CD, anebo v tištěné příručce. Navíc instalace není o mnoho složitější než ve Windows. Instalace SuSE Linuxu nebo RedHat Linuxu probíhá v grafickém prostředí a v češtině, většina hardware se detekuje automaticky a nebo si můžete vybrat ze seznamu (grafická karta, monitor, myš, síťová karta a další). Stačí tedy vybrat si pouze místo, kam Linux instalovat. Linux ke své práci ještě potřebuje tzv. swap oddíl (není to nutné, ale je to více než vhodné, zvláště když máte málo operační paměti), což je jakási obdoba odkládacího souboru z Windows.

Během instalace budete požádáni o zadání hesla pro uživatele root. To je v Linuxu jakýsi správce systému. Má možnost měnit jakýkoliv soubor, ovlivňovat systémové i uživatelské procesy apod. Pro běžnou práci byste si měli vytvořit dalšího uživatele (např. RedHat to nabízí už při instalaci), protože systém není před rootem nijak chráněný - klidně si můžete smazat důležité systémové soubory, bez nichž Linux nebude fungovat. Pokud v systému pracujete jako běžný uživatel, jste před takovou chybou chráněni: nemáte možnost mazat ani měnit systémové soubory, dokonce ani spustitelné programy - to znamená, že si můžete spustit některý program, ale nemůžete ho smazat a nebo nakazit virem. To je také jeden z důvodů, proč v Linuxu neexistují žádné viry - mají totiž omezené možnosti jak se šířit a co zničit, což bývají základní vlastnosti virů.

Příště už začneme přímo o Linuxu: jak se přihlásit a odhlásit, jak se přepínat mezi grafickým a textovým prostředím, a ukážeme si některé základní příkazy a programy.

autor: Ing. Jiří Václavovič

Líbil se vám článek?

3.33 (3x hodnoceno)12345

Přidejte si článek do oblíbených

Linkuj.cz ico linkuj.czdel.icio.us icodel.icio.usrss icorss - HOWTOrss icorss - HOWTO > UNIX / LINUX

Související články

Komentáře

related

serialy

nejctenejsi clanky

hledas job ?

nejkomentovanejsi clanky

reboot girl

 

POLITICKY ROZCESTNIK a RSS AGREGATOR  SEZNAMKA PRAHA  Politicky magazin JP  POLITICKE INFORMACNI CENTRUM  www.czfree.net  Hack This Page  Vlastenecka politicka strana  Ja PATRIOT | vyberovy magazin  www.BASTARDSERVERS.com  DEBIAN GNU LINUX 
www.blackhole.cz  www.linux.sk  www.abclinuxu.cz  www.underground.cz  MAGAZIN O POLITICE  PATRIOTI - Narodne vlastenecka strana  www.linuxzone.cz  www.root.cz  www.penguin.cz  www.krypta.cz 
AGREGATOR  Mr.NETWOR  POLITIKA PRAHA BRNO OSTRAVA  BASTARD NEWS  G$BIT SERVERS  geek music  www.soom.cz  Novinky z politiky  HackThisPage  Strana ÄŚeskĂ˝ch PatriotĹŻ 
CZECH GEEK FEED  Patrioti CR  photopost.cz  apsara.cz  PODPOR PATRIOTY  sport, outdoor, cyklo obchod  dfklub.cz  www.zi.cz  DOMOBRANA - KOHO ZAVOLAS  PATRIOTI - CESKA NARODNI PRAVICE